Generácie

Keď sa povie Smolenice, väčšina si vybaví v prvom rade skoro rozprávkový zámok, potom jaskyňu Driny, poniektorí si pamätajú, že je tu rodisko vynálezcu padáka Štefana Baniča a niektorí vskutku znalí vedia o zaujímavých archeologických náleziskách z doby bronzovej.

Sídlo rodu Pálffyovcov
Táto pomerne veľká obec je lákadlom pre turistov vďaka prekrásnej prírode, členitým turistickým chodníčkom a lezeckým terénom okolo najvyšších vrchov Malých Karpát. V okolí zámku často stretnete ľudí hovoriacich jazykmi z celého sveta, ktorí trávia v okolí voľný čas počas vedeckých konferencií, ktoré prebiehajú  v kongresovom centre Slovenskej akadémie vied, na smolenickom zámku. Prečo si práve toto miesto vybral rod Pálffyovcov za svoje sídlo sa môžeme iba domnievať, isté však je, že okrem magickej prírody, pracovitých ľudí a úrodnej pôdy sa v tejto oblasti vždy darilo vínnej réve. Smolenice sú  severným okrajom Malokarpatskej vinárskej oblasti, ktä orá celé storočia poskytuje hlavne výrazné, minerálne biele vína, veltlíny, rizlingy ako aj legendárny modrý portugal, ktorý ponúka pevné, telnaté, železité červené vína. 

Vinotéka Galéria 
V centre obce nájdete dve banky,  niekoľko reštaurácii, obchodov a jednu malebnú vinotéku s pútavým názvom Vinotéka Galéria. Prečo galéria zistíte veľmi rýchlo už po letmej obhliadke tohto obchodíku. Okrem galérie malokarpatských vín, ktorými sú preplnené police, pokrývajúce celú jednu stranu, uvidíte na stenách zaujímavé obrazy amatérskych výtvarníkov z blízkeho okolia. Prečo vznikol obchod s vínami, ktorý by sa nestratil ani v centre Bratislavy, v dedinke, kde domáce víno nájdete v pivnici každého druhého domu a vo väčšine obchodov je nepreberné množstvo vín zo Slovenska aj zo zahraničia? Na túto otázku majú majitelia, sympatický manželský pár zo Smoleníc, celkom jasnú odpoveď. Každý z nás aspoň niekedy stál pred regálom s vínom a bezradne sa snažil vytušiť z tvaru fľaše, etikety, popisu vína a ceny aspoň nejaké informácie o jeho kvalite. Výber bez odbornej rady alebo ochutnania je viac-menej lotériou. Je úplne prirodzené, že vinotéka je miestom, kde sa o vínach môžete veľa dozvedieť, ale ich aj ochutnať bez toho, aby ste práve museli kúpiť celú fľašu. Preto u nich novinky alebo víno týždňa môžete vyskúšať priamo v predajni. Esencia najlepších vín Majitelia vinotéky prakticky celý rok hľadajú nových vinárov a skúšajú ich vína, vyberajúc hlavne spomedzi takzvaných „butik“ vinárstiev, čo v preklade znamená, že vyprodukuj  od 20 tisíc do pol milióna fliaš za rok. Z mnohých, ktoré ochutnajú, sa skutočne na pulty vinotéky dostane menej ako pätina. Tu vlastne prebieha prvá selekcia, a preto vínka, ktoré sa v obchodíku nachádzajú, môžu s pokojným svedomím odporučiť a samozrejme aj povedať, čím je toktoré víno charakteristické, čo v jeho vôni a chuti prevláda, aby ste sa pri kúpe mohli ľahšie rozhodnúť. Vinotéka Galéria je už niekoľko rokov najsevernejšou zastávkou otvorených pivníc Malokarpatskej vínnej cesty  a toto poslanie vinotéky do bodk napĺňa. Keďže priestor vinotéky už zďaleka nestačil záujmu vínnych „pútnikov“, presunuli sa ochutnávky do magických priestorov južnej bašty zámku, kde je každá ochutnávka takým malým sviatkom, zážitkom, potešením, ale aj príležitosťou dozvedieť sa veľa zaujímavých informácií.  Výborný výber vín a pútavé sprievodné slovo prináša stále nových hostí, ochutnávky spojené s občerstvením si môžu objednať skupiny už od desiatich až po päťdesiat hostí emailom na adrese  kontakt@vinoteka-galeria.sk alebo telefonicky na čísle 0911 294 054.

Comments are closed.